Event Schedule

A schedule at a glance is listed below.

 

Friday, October 12

Event Map [view here]

5:30 pm Festival Gates open for VIP
5:30 pm – 6:30 pm – Food and Beer Sampling for VIP in the Tap Room
5:30 pm –  Wunderbar Band on Main Street America Main Stage
6:00 pm – Ivan Pulley Band on LocalTop40.com Stage
6:30 pm –  Festival Gates open for General Admission
7 pm – Jason Evans Band  on TheLocalTop40.com Stage
8:30 pm – Paul Phillips from Puddle of Mud on TheLocalTop40.com Stage
8:30 pm – Trivia Nite Live Beer Trivia competition on the Games of Oktoberfest Stage
9:00 pm –  Austin Park on Main Street America Main Stage

9:30 pm –  The Third Degree on TheLocalTop40.com Stage

 

MAIN STAGE LINEUP brought to you by Buzz Media Group

5:30 pm – 8:30 pm – Wunderbar Band
9:00 pm – 11:30 pm – Austin Park

 

TAP ROOM Lineup Brought to you by Client Focused Media

6:00 pm – 9:00 pm – First Coast Wind Symphony

 

LOCALTOP40.COM STAGE LINE UP

6:00 pm -The Ivan Pulley Band 
7:00 pm – Jason Evans Band 
8:30 pm – Paul Phillips from Puddle of Mud 
9:30 pm –  The Third Degree 

 

GAMES OF OKTOBERFEST STAGE LINEUP
Brought to you by Jacksonville Party Company

– Stein Hoisting

– Beer Stein Race

– Yodeling Contest

– Barrel Racing

– Tug of War

Saturday, October 13

Event Map [view here]
11:30 am – Festival Gates open for VIP
11:30 am – 1:00 pm – Live Music Food and Beer Sampling for VIP in the Tap Room
11:30 am – Wunderbar Band Main Stage
11:30 am – Live Music in the Tap Room
12:00 pm – Jinxx Band on TheLocalTop40.com Stage
12:30 pm – Festival Gates open for General Admission
1:00 pm – Tom Bennett Band on TheLocalTop40.com Stage
1:00 pm – 6:00 pm – Games of Oktoberfest with DJ EL in the courtyard
2:00 pm – Blackwater Bible Salesman on TheLocalTop40.com Stage
3:00 pm – Stayne Thee Angel on TheLocalTop40.com Stage
3:30 pm – King Guys Band Main Stage
4:00 pm – Alias Brigade on TheLocalTop40.com Stage
5:00 pm – Highway Jones on TheLocalTop40.com Stage
6:00 pm – YOWSAH on TheLocalTop40.com Stage
7:00 pm – Bleeding in Stereo on TheLocalTop40.com Stage
8:00 pm – Austin Park on Main Stage
8:30 pm – Paul Phillips from Puddle of Mud on TheLocalTop40.com Stage

9:30 pm – Eviction on TheLocalTop40.com Stage

11:30 pm – Festival Closes – See you starting Next week at The Haunted Brewery at Anheuser Busch

 

MAIN STAGE LINEUP brought to you by Buzz Media Group

11:30 – 3:00 – Wunderbar  Band

3:30 – 7:30 – King Guys Band

8:00 – 11:00 – Austin Park

 

TAP Room Lineup Brought to you by Client Focused Media

11:30 AM – 9:30 PM – Live Music; Specific lineup TBD

LocalTop40.com Stage Lineup

12:00 pm – Jinxx Band
1:00 pm – Tom Bennett Band
2:00 pm – Blackwater Bible Salesman
3:00 pm – Stayne Thee Angel
4:00 pm – Alias Brigade
5:00 pm – Highway Jones
6:00 pm – YOWSAH
7:00 pm – Bleeding in Stereo
8:30 pm – Paul Phillips from Puddle of Mud
9:30 pm – Eviction

 

GAMES OF OKTOBERFEST LINEUP Brought to you by Jacksonville Party Company

– Stein Hoisting
– Beer Stein Race
– Yodeling Contest
– Barrel Racing
– Tug of War